Taevas satelliite paksult täis

LülitidJärgmised 3 GLONASS-M satelliiti plaanitakse Baikonuri kosmodroomilt orbiidile saata 4. novembril. Sellele peaks juba 22 novembril järgnema ühe satelliidi üles saatmine Plesetskist. Viimane GLONASS start toimus alles 3. oktoobril 2011. Niisuguse arengutempo juures jõuab GLONASS õige pea GPS süsteemile järele.

* * *

GPS satelliit saadeti viimati orbiidile 16. juulil kuid töökorras olevaks kuulutati see alles 14. oktoobril. Uut tüüpi satelliidil on 3 aatomikella ning esimesena kasutusele võetud tseesiumkell ei olnud piisavalt täpne. Peale seda, kui 5. oktoobril lülituti ümber rubiidiumkellale, saigi satelliit lõpuks kasutuskõlbulikuks. Oma 30 satelliidiga on GPS senini kõige täiuslikum GNSS süsteem.

* * *

  1. oktoobril saadeti Prantsusmaalt Vene Sojuz kanderaketti kasutades orbiidile 2 Galileo satelliiti. Järgmine start on planeeritud 2012 aasta suveks. Natuke raske on uskuda, et süsteem praeguste plaanide järgi aastal 2014 kasutusvalmis saab. Ma olen oma blogiski erinevatele väga autoriteetsetele allikatel  viidanud ning kirjutanud paljudest nüüdseks juba mineviku jäänud aastanumbritest.

Galileo kohta avaldas Postimees 2 asjaliku artiklit: 1 ja 2.

* * *

Eilse seisuga on meil töökorras olevaid GNSS satelliitejärgnevalt: GPS - 30, GLONASS - 23, QZSS - 1. Praegu olen ma endiselt arvamusel, et tavaliseks navigeerimiseks piisab ka lihtsalt GPS satelliite vastu võtvast süsteemist. Kui su vastuvõtja, näiteks iPhone 4S, ka GLONASS satelliite kasutada oskab, siis võid üsna muretu olla.

Sildid: #, #, #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*