Sõnavõistlus Sõnaus

25.08.2010 @ 8:11:52 | Aarne Toompark | 4 kommentaari

Sõnavoistlus SõnausPresident on välja kuulutanud uute sõnade meisterdamise võistluse Sõnaus (sonavoistlus.ee) mille käigus otsitakse nii uusi sõnu kui ka vasteid juba igapäevakäibes olevatele võõrsõnadele.

Presidendi sõnavõistluse nimetuseks on "sõnaus". Sõna pärineb Wiedemanni eesti-saksa sõnaraamatust ning tähendab kas koosolekut, arutelu, läbirääkimist või võlumist ja nõidumist. Et sõnavõistluski sisaldab nii arutelu kui ka sümboolselt uute sõnade väljavõlumist, siis võiks see unustatud, ent tore sõna leida siinkohal taas kasutust.

Ega ma ise sellese eriti ei usu, et niisuguse võistluse käigus väga palju sõnu leitakse, mis ka reaalsesse kasutusse jõuavad. Esiteks on need sõnad, millele uut vastet otsitakse, juba sügavalt igapäevaellu sisse juurdunud ning ega nad ju niiväga koledad või võõrad polegi ning teiseks ei usu ma eriti, et inimesed lihtsaltniisama järsku uued sõnad kasutusele võtaks.

Mina tegin isiklikult ettepaneku, et Tartu hobilingvistide ühingu poolt ellu kutsutud sõna "pülk" MP3 mängija tähenduses võiks lõpuks ometi ka ametlikult sõnaks saada. :) Selle sõna saamisloost annab hea ülevaade Telleri blogiartikkel "Go Hobilingvistide Ühing!".

 1. 4 kommentaari postitusele "Sõnavõistlus Sõnaus"

 2. “Hobilingvist” ei ole nüüd küll sõna mille üle uhkust tunda. “huvikeeletaja” äkki?

  kirjutas Henrik Aavik 25.08.2010 @ 8:37

 3. Kolm ja pool aastat tagasi võis seda sõna veel vabalt kasutada aga ega nüüd vist enam ei tohiks küll.

  kirjutas Aarne 25.08.2010 @ 9:04

 4. No pülk oli ju kellegi huumor-pressiteade, aga tõsi: kõik teavad seda sõna ja seega on tal elulootust.

  Sarnaselt on minul isiklikult käibesse läinud “kommentaarima” – “ei kommentaari”.

  kirjutas Irve 03.09.2010 @ 22:41

 5. Kinnisidee: Kõigil on meeles eelmine lumerikas ja vägagi külm talv. Siis paljud külmetasid, koolilapsed külmetasid koolis, kortermajade elanikud külmetasid, eriti ,kui küte oli välja lülitatud võlgade tõttu. Meeles on ka eelmine pikk, kuum suvi, kus ligi kuu aega oli +30 kraadi kandis.Paljudele muidugi meeldis, aga oli ka neid, kes pidid kogu aeg varjus pikutama ja olid töövõimetud.Kui enne oli külm ja külmetasime, siis nüüd oli kuum ja hirmsas palavuses me……..( kas kuumetasime ?)

  kirjutas Lembitu Tarang 22.11.2010 @ 18:53

Kommenteeri postitust