Ohtlikud jäätmed minu kodus

Tallinna kodulehelt võib lugeda, et inimestelt võetakse tasuta vastu ohtlike jäätmeid. Selle all peetakse silmas järgmiseid asju ja koguseid:

  • jääkõlisid ja õlifiltreid, õliseid pühkmematerjale (kuni 20 liitrit)
  • värvi-, liimi-, laki- ja lahustijäätmeid jaepakendis (kuni 10 liitrit)
  • elavhõbedalampe (kuni 10 tükki)
  • aegunud ja kasutuskõlbmatuid ravimeid ja muid meditsiinilisi jäätmeid (kuni 2 kg korraga)
  • kemikaale ja pestitsiidide jäätmeid (kuni 10 liitrit)
  • elavhõbekraadiklaase ja muid elavhõbedat sisaldavaid jäätmeid (kuni 2 kg korraga)
  • patareisid ja akusid (piiramatus koguses)

Vaatasin kodus ringi, et milliseid ohtlikke jäätmeid minul tekkida võiks. Eriti palju kokku ei saanudki.

Patareid

Patareid võivad sisaldada elavhõbedad, kaadmiumi ja pliid. Sellepärast ei tohi neid tavaprügi hulka visata. Kasutatud patareides lahti saamiseks on linn paigutanud hulgaliselt vastavaid kastikesi. Kogu loetelu asukohtadest leiad siit. Kodus on mul 2 kella, mis kumbki kasutavad ühte AA tüüpi patareid ja telekapult, kus on 2 AAA patareid. Võibolla on ka laste mänguasjadekastis üht-teist. Suuri koguseid kasutatud patareisid niimoodi ei tekki. Tuleb tunnistada, et ma pole kunagi viitsinud neid spetsiaalsesse kasti viia ja olen koos tavalise prügiga konteinerisse saatnud.

Ravimid

Vanaks läinud ravimeid ei tohi lihtsalt kanalisatsiooni lasta või koos tavalise prügiga ära visata. Õnneks mind see ei puuduta kuna kodus suuri ravimivarusid pole. Esmaabiks ühtteist muidugi on, aga need saavad alati enne otsa, kui säilivusaeg läbi saab.

Värvid, lahustid, liimid, jne

Natuke koduses majapidamises ikka leidub. Siiani pole olnud vaja miskit ära visata, kõik on enne aegumist ära kasutatud. Tühjaks saanud potid ja pudelid on konteinerisse visatud.

Elavhõbe

Elavhõbelampe meil kodus pole. Üks kraadiklaas on. Kui see katki läheb, siis ma ei kujuta täpselt ette, et kuidas sellest viisakalt vabaneda. Korjan elavhõbeda põrandalt kokku ja viin purgis vastuvõtupunkti? Vaevalt küll. Küllap ma niisuguse olukorras vaataks, kuidas sellest elavhõbedast võimalikult ruttu lahti saada.

* * *

Rohkem nagu polegi midagi, millest ohtlikud jäätmed järele jääks. Kemikaale ja õlisid meil kodus pole. Kodus filtreid ei vahetaja meditsiinilisi jäätmeid ei tekki küll kuidagi.

* * *

Täna on Blog Action Day, mille teemaks on keskkond. Loe lähemalt minu bloogist: "Blog Action Day" ja ürituse koduleheküljelt "Blog Action Day" ja osale!

Technorati: Blog Action Day

Sildid: #, #, #, #, #, #
3 comments on “Ohtlikud jäätmed minu kodus
  1. pilleriin ütleb:

    kui elavhõbedakraadiklaas katki läheb, siis idee poolest pead päästeteenistusse helistama ja nemad tulevad korjavad ära.
    ohtlikud on elvhõbedaaurud, seega – mida vähem näpid, seda parem. kõige hullem mis tehakse, on tolmuimejaga elavhõbeda kokkuimemine. siis võid koos saastatud tolmuimejaga selle ära visata.

  2. Priit ütleb:

    Elavhõbe on suht kahjutu ollus! Lapsena sai neid kraadiklaase lõhutud ja pärast oli jumala lahe mööda põrandapragusid elavhõbedat näpuga taga ajada. Ei se tapa üht!!!!

  3. Aarne ütleb:

    No vanasti ei olnud asbest kah kahjulik ja pekki võis vabalt süüa. Tänapäeval niimoodi enam ei saa.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*