Compass on tulemas!

Leica AR25Hiina plaanib oma globaalse navigatsioonisatelliitide süsteemi  (GNSS) Compass käima saada 2015 aastal. Selleks plaanitakse orbiidile saata kokku 30 satelliiti ja neis 10 juba 2009 ja 2010 aasta jooksul. Kokku plaanitakse oma GNSS süsteemi arendusse investeerida 50 miljardit USA dollarit. See on esimene kord, kui süsteemi valmimisaeg kusagil avalikult välja öeldakse.

Praegu koosneb hiinlaste süsteem Beidou (BNS, Beidou Navigation System) vaid viiest satelliidist millest 4 on geostatsionaarsed, st kasutatavad vaid Hiina territooriumil. Esimene Beidou satelliit saadeti orbiidile oktoobris 2000 ning alates viiendast satelliidist aprillis 2007 hakati süsteemi muutma globaalseks ning uueks koodnimeks sai juba Compass (Beidou-2).

Hiinakeelne sõna "Beidou" tähendab "suur vanker" ehk siis "Big Dipper".

* * *

Compass saab olema juba neljas GNSS süsteem ameeriklaste GPS’i, venelaste GLONASS’i ja Euroopa Liidu GALILEO kõrval.

Praeguse seisuga on GNSS’i olukord niisugune, et ainuke reaalselt töötav ja tõesti globaalne süsteem on GPS mis koosneb 31’st töötavast satelliidist.

GLONASS, mis on hetkel kõige kiiremini arenev navigatsioonisüsteem, koosneb praegu 17 töötavast satelliidist. Kolm uut, mis 25.12.2008 üles saadeti, ei ole veel töökorda saanud. Venelased plaanivad 30 satelliidini jõuda juba aastaks 2011.

GALILEO koosneb praegu kahest (2) satelliidist millest esimene on orbiidil juba 2005 ja teine aprillist 2008. Kolmas satelliit plaanitakse orbiidile saata 2009 aasta lõpus ning täielik süsteem käivitada aastaks 2013. Mina igatahes kahtlen, et see nii ruttu tuleb.

Keskmiselt on meie taevas igal ajahetkel näha 7.8 GPS ja 4.8 GLONASS satelliiti.

Pilt: Leica Geosystems. Pildil on antenn AR25 mis võtab vastu GPS, GLONASS, GALILEO
ja Compass signaali. Hind >100K EEK + KBM 18%. Osta saab minu käest.

Sildid: #, #, #, #, #, #, #, #

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

*